Perşembe, Ocak 21CBS Akademi
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Veri Toplama Yöntemleri

tarihinde

Yersel Ölçüm Yöntemleri ile Veri Üretimi

Arazide, GPS ve totalstation gibi araçlar kullanılarak koordinat ölçümlemelerinin yapılması  ve okunan koordinat bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılmasıyla vektör verilerin üretilmesi yöntemidir. Tüm veri üretim yöntemleri arasında doğruluğu en fazla olan veri üretim tekniğidir. Ancak maliyeti de en yüksek olandır.

Sayısallaştırma Yöntemi ile Veri Toplama

Sayısallaştırma, kağıt haritaların taranması ile elde edilen farklı formatında ki raster haritaların manuel ya da yarı otomatik olarak vektör veri haline getirilmesi ile bilgisayar ortamına aktarılması işlemidir.Sayısallaştırma işleminde altılık olarak kullanılacak olan raster verilerin coğrafi referanslama işlemi tamamlanmış ve doğru projeksiyon düzleminde tanımlanmış olması son derece önemlidir.

 

Uzaktan Algılama Yöntemi ile Veri Üretimi

Uzaktan algılama yöntemi ile veri üretimi, raster veri formatında ki uydu görüntüleri üzerinde koordinatlandırma, görüntü işleme, sınıflandırma, vektörizasyon gibi işlemlerle coğrafi bilgi sistemleri  tabanlı kullanılabilen verilerin üretilmesi ile gerçekleştirilir.Uzaktan algılama yöntemi, çeşitli özelliklerdeki bantlardan oluşan uydu görüntülerinin sağladığı raster verilerin kullanılması ile vektör verilerin üretilebilmesine imkan tanır.Bu yöntem ile veri üretimi daha çok küçük ölçekli projelerde tercih edilen bir yöntemdir; büyük ölçekli projelerde veri üretimi için bu yöntem tercih edilmez.

Fotogrametrik Yöntemler ile Veri Üretimi

Fotogrametrik yöntemlerle veri üretimi, dik açıyla çekilen hava fotoğraflarının kullanılmasıyla çok hassas yer ölçümü yapmaya uygun verilerin elde edilmesi işlemidir. Fotogrametri tekniği ile veri üretimi yapılacak alana ilişkin fotoğraflar çekilir, bu fotoğraflar üzerindeki görüntüler ölçülerek veri üretimi sağlanır.

 

Tablosal Veriler Vasıtası ile Veri Üretimi

Tablosal veriler vasıtası ile de vektörel veri üretim işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür. Örneğin; noktaların X,Y ve hatta Z koordinatları bir tabloda düzenlenmiş ise bu noktalar CBS teknolojileri yardımı ile vektör yapıya dönüştürülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.