Perşembe, Ocak 21CBS Akademi
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Veri Tabanı ve Veri Tabanı Yönetim Sistemleri

tarihinde

Veri tabanı; bir amaç için düzenlenen kayıtların ve dosyaların bir koleksiyonu ya da bir dosyada depolanmış düzenli veri kümesidir. Birçok kullanıcı tarafından kullanılan geniş bir veri kümesinin düzenlenmesi, depolanması, paylaşılması ve sorgulanması amacıyla oluşturulur.

Veri tabanları sayesinde büyük boyutlardaki veriler birbirleri ile ilişkili tutulur,kullanım amacına göre düzenlenir. Veri tabanları verilerin değerlendirilmesini,veriye kolaylıkla erişebilmeyi sağlar.

Veri tabanı CBS’nin günümüzde ve gelecekte yer alacak tüm verilerini tek bir merkezde toplanmasını, bu sistemin paydaşlarının yetki derecelerine göre bu verilere erişebilmelerini ve sistemi kullanabilmelerini sağlar.

Veri tabanı yönetim sistemleri; veri tabanları oluştumak, erişim sağlamak, bilgiyi aramak, veri eklemek/çıkartmak, ölçeklemek, güvenlik/erişim tanımları gerçekleştirmek gibi tüm işletim gereksinimini karşılamak için veri tabanlarının yönetiminde kullanılan yazılımlardır.

CBS’ni yöneten veri tabanı yönetim sistemleri, birbirleri ile ilişkili mekânsal ve mekânsal olmayan verilerin SQL ara yüzleri ile yönetilmesine imkân sağlar, CBS verilerinin, veri tabanları üzerinde oluşturulmalarının, güncellenmelerinin, sorgulanmalarının, analiz edilebilmelerinin ve geliştirilebilmelerinin temel yazılımlarıdır.

Veri tabanı yönetim sistemlerinin coğrafi bilgi sistemlerine sağladığı en önemli avantaj, birlikte çalışmaya imkan vermesidir. Masaüstü, web ve mobil ortamlardan internet ve intranet üzerinden ulaşılabilen CBS veri tabanı yönetim sistemleri, her bir kullanıcıya yetki ve erişim düzeyi tanımlanmasına imkân tanır. Aynı anda birden fazla kullanıcının aynı veri tabanı içerisindeki aynı tablolar üzerinde çalışabilmesini mümkün kılar.

 

 

İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemleri ile ilgili yazımızı okumak için lütfen tıklayın.

İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.