Perşembe, Ocak 21CBS Akademi
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

LiDAR teknolojisi nedir ve nasıl çalışır?

tarihinde

LiDAR veya ışık algılama ve menzili, bir nesnenin dünya yüzeyindeki tam mesafesini ölçmek için kullanılan uzaktan algılama yöntemidir. İlk kez 1960’larda , lazer tarayıcıların uçaklara monte edilip kullanılmasına rağmen LİDAR,  yirmi yıl sonrasına kadar hak ettiği popülerliği elde edemedi. GPS’in tanıtılmasının ardından yalnızca 1980’lerde doğru jeo uzamsal ölçümleri hesaplamak için popüler bir yöntem haline gelmişti.

LiDAR Teknolojisi

Amerikan Yerbilimler Enstitüsü , LiDAR’ın, yeryüzü yüzeyindeki bir nesnenin değişken mesafelerini hesaplamak için bir darbeli lazer kullanır. Bu ışık atımları – havadan alınan sistem tarafından toplanan bilgilerle bir araya getirildiğinde – dünya yüzeyi ve hedef nesne hakkında doğru 3B bilgiler oluşur.
Bir LiDAR cihazının üç ana bileşeni vardır – tarayıcı, lazer ve GPS alıcısı. Veri toplama ve analizinde hayati bir rol oynayan diğer unsurlar, fotodetektör ve optiktir.

LiDAR Sistem Çeşitleri

LiDAR sistemleri işlevselliğine göre iki türe ayrılır – Havadan LiDAR ve Karasal LiDAR.

Havadan LiDAR
Havadaki LiDAR, veri toplamak için bir helikopter veya drone üzerine kuruludur. Aktif hale gelir gelmez, Havadan LiDAR, nesneye çarptıktan hemen sonra sensöre geri dönen, mesafesini kesin olarak ölçen, zemin yüzeyine ışık yayar. Havadaki LiDAR ayrıca iki tipe ayrılmıştır – Topolojik LiDAR ve Batimetrik LiDAR.

Karasal LiDAR
Havadaki Lidar’dan farklı olarak, Karasal LiDAR sistemleri, doğru veri noktaları toplamak için dünya yüzeyindeki hareketli araçlara veya tripodlara monte edilir. Bunlar karayollarını gözlemlemek, altyapıyı analiz etmek ve hatta binaların içinden ve dışından nokta bulutları toplamak için oldukça yaygındır. Karasal LiDAR sistemlerinin iki türü vardır – Mobil LiDAR ve Statik LiDAR.

LiDAR Nasıl Çalışır?

LiDAR’ın  basit bir prensibi vardır – lazer ışığını dünya yüzeyindeki bir nesneye atın ve LiDAR kaynağına geri dönme süresini hesaplayın. Işığın gittiği hız göz önüne alındığında (saniyede yaklaşık 186.000 mil), LiDAR boyunca tam mesafeyi ölçme işlemi inanılmaz derecede hızlı görünüyor. Ancak, çok tekniktir. Analistlerin nesnenin kesin mesafesine varmak için kullandıkları formül aşağıdaki gibidir:
Nesnenin mesafesi = (Işık Hızı x Uçuş Süresi) / 2
LiDAR, bazıları aşağıdaki gelişim hedeflerini gerçekleştirmek için kullanılabilir:

Oşinografi

Yetkililer, deniz kazası durumunda veya araştırma amacıyla herhangi bir nesneyi bulmak için okyanus yüzeyinin tam derinliğini bilmek istediklerinde, görevlerini yerine getirmek için LiDAR teknolojisini kullanırlar. Nesneleri konumlandırma dışında, LiDAR ayrıca okyanus yüzeyindeki fitoplankton floresansını ve biyokütleyi hesaplamak için de kullanılır, aksi halde çok zordur.

Dijital Yükseltme veya Arazi Modeli

Arazi kotları yolların, büyük binaların ve köprülerin inşaatı sırasında çok önemli bir rol oynamaktadır. LiDAR teknolojisi, x, y ve z koordinatlarına sahiptir; bu, ilgili tarafların gerekli sonuçları daha kolay alabilmelerini sağlamak için kotların 3B gösterimini üretmeyi inanılmaz derecede kolaylaştırır.

Tarım ve Arkeoloji

LiDAR teknolojisinin tarım sektöründeki tipik uygulamaları, verim oranlarının, mahsul izlemesinin ve tohum dağılımlarının analizini içerir.
Yukarıda belirtilen uygulamaların yanı sıra, LiDAR, jeomimarlar tarafından jeomorfoloji ile ilgili sırları açığa çıkarmak için kullandığı gibi, ulusal sınırların yakınında çeşitli güvenlik operasyonlarını yürütmek için de ordu tarafından kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.