Perşembe, Ocak 21CBS Akademi
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Harita Projeksiyonları

tarihinde

Haritalar dünyanın grafik sunumlarıdır. Dünyadaki her noktanın veya sahanın bir koordinat değeri (X, Y, Z) vardır. Koordinat sistemleri, harita üzerinde belirlenen noktalara ait koordinat değerlerinin bulunmasını sağlayan yöntemlerdir. Bu metotlar; Coğrafi Koordinat Sistemi ve Grid (Metrik) Koordinat Sistemi olarak ikiye ayrılır.
Coğrafi Koordinat Sistemi, derece dakika saniye cinsinden belirtilirken, Grid Koordinat Sistemi; X ve Y değerlerinin metrik gösteriminden oluşur.
Harita projeksiyonları; dünya yüzeyini düz bir yüzeye dönüştürmek için kullanılır. Üç boyutlu yüzeyi iki boyutlu yüzeye indirirken açıda, mesafede ve istikamette oluşan hataları en aza indirgemek için tasarlanan algoritmalar bütünüdürler. 

Temelde 3 tip projeksiyondan söz edebiliriz. Bunlar;

1. Silindirik Projeksiyon
Harita alanı açılmış bir silindir üzerine aktarılır. Bu projeksiyonla elde edilen haritalarda ekvator çevresinde doğruya yakın görüntüler sağlanırken kutuplara doğru önemli bozulmalar oluşur. Silindir projeksiyonla çizilen haritalarda alan bozulmasına rağmen şekil korunur. Dezavantajlarına rağmen tüm dünyanın gösterilmesi gereken haritalar bu projeksiyon yardımıyla çizilir.

2. Konik Projeksiyon
Özellikle orta enlemler ve çevresindeki bölgelerin haritalarını gerçeğe uygun çizebilmek için kullanılır. Bu projeksiyonla elde edilen haritalarda şekil bozulur ancak alan korunur.Dünyanın yalnızca yarısının gösterilmesine imkan verir.Bu yüzden ülke haritaları ve teknik ayrıntı isteyen haritalarda bu projeksiyon kullanılır.

3. Düzlem Projeksiyon
Dar alanların ve büyük ölçekli haritaların çizimlmesinde kullanılır. Haritanın orta kısmı gerçeğe yakınken, kenarlara doğru bozulmalar görülür. Bu projeksiyonla elde edilen haritalarda alan ve biçim bozulmaları fazladır.Bozulmaların en fazla olduğu projeksiyon tipidir.

Projeksiyonların Karşılaştırılaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.