Perşembe, Ocak 21CBS Akademi
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

GLONASS Nedir?

tarihinde

GLONASS, Sovyetler Birliği tarafından 1970’lerde deneysel bir askeri iletişim sistemi olarak geliştirildi.Soğuk Savaş sona erdiğinde, Sovyetler Birliği, GLONASS’ın, sisteminin  hava durumu yayınlarını, iletişimini, navigasyonunu ve keşif verilerini iletme becerisi sayesinde yalnızca askeri değil ticari uygulamalar amacıyla da kullanılabileceğini açıkladı.

İlk GLONASS uydusu 1982’de piyasaya sürüldü ve sistem 1993 yılında tamamen çalışır duruma geldi. GLONASS performansının düştüğü bir sürenin ardından, Rusya sistemi gerekli olan minimum 18 aktif uyduya getirmeyi taahhüt etti. Şu anda, GLONASS, uydu topluluğunda 24 uyduya sahiptir. 2019 yılı içerisinde 31 uyduya çıkartılması planlanmaktadır.

En yeni nesil uydusu GLONASS-M olan GLONASS projesi özellikleri bakımından GPS’e eşdeğerdir.

GLONASS’ın GPS’ten farkı nedir?

  • GPS, kullanıcıların navigasyon bağlantılarını GSM operatörleri BAZ istasyonları üzerinden gerçekleştirirken, GLONASS direkt telefonlar ile iletişim kurarak istenilen bilgileri sunmaktadır.
  • GPS, bireysel kullanıcılara ağırlıklı olarak hizmet verirken; GLONASS, hızlı makineler dâhil olmak üzere tüm cihazların navigasyon sistemlerine hizmet verebilmektedir. Örnek olarak JET Uçakları
  • GPS, bir GSM operatörünün yeterli oranda çekmediği durumlarda kullanılamaz; GLONASS,Dünya’yı saran 24 adet uydu ağı ile her alanda hizmet verebilmektedir.
  • GPS, bölgesel olarak hizmet verebilirken GLONASS Global olarak navigasyon bilgisi verebilir.
  • GPS ile bağlantı hızı daha çabuk gerçekleşir, GLONASS ile bağlantı  daha fazla zaman alabilmektedir.

GLONASS Sistem Tasarımı
GLONASS, bulunduğunuz yere bağlı olarak değişken sayıda uyduya görünürlük sağlar. Görünümdeki en az dört uydu, bir GLONASS alıcısının konumunu üç boyutlu olarak hesaplamasını ve sistemin zamanı ile senkronize etmesini sağlar.

GLONASS Uzay Segmenti
GLONASS uzay segmenti, üç yörüngeli düzlemde 24 uydudan ve uçak başına sekiz uydudan oluşur.Bu uydu sistemi yaklaşık 8 günde bir başlangıçtaki konumuna döner.Her bir yörünge düzleminde sekiz eşit aralıklı uydusu vardır. Uydulardan biri, her gün aynı zamanda gökyüzünde aynı noktada bulunur.Uydular, GPS uydularından yaklaşık 1.060 km daha düşük, 64.8 derecelik hedef eğimi ve 19.140 km’lik bir yörünge yarıçapı olan dairesel yörüngelere yerleştirilir.

GLONASS uydusu şunları içerir:

  • Uydu konumlarını hesaplamak için konumlandırma, hız ve ivme bilgileri.
  • Uydu durum bilgisi.
  • GLONASS zamanının UTC (SU) dengesi [Koordineli Universal Time Russia].

GLONASS Kontrol Segmenti

GLONASS kontrol segmenti, sistem kontrol merkezinden ve Rusya genelindeki komuta takip istasyonlarından oluşan bir ağdan oluşmaktadır. Uyduların sağlığını izler, efemeris düzeltmelerinin yanı sıra GLONASS zamanına ve UTC’ye (Koordineli Universal Time) göre uydu saatini belirler. Günde iki kez, uydulara düzeltmeler yapılır.

GLONASS Modernizasyonu

Mevcut GLONASS-M uyduları hizmet ömrünün sonuna ulaştığında, gelecek nesil GLONASS-K uyduları ile değiştirilecektir. Yeni uydular GLONASS sistemine yeni Global Navigasyon Uydu Sistemi (GNSS) sinyalleri sağlayacaktır.

GPS Yerine GLONASS Kullanabilir Miyiz?

GLONASS ile uyumlu telefonlar hepimizin cebinde olabilir zira Sony, HTC ve Apple GLONASS çiplerini de bazı ürünlerinde GPS çiplerinin yanına yerleştiriyorlar. Yine de GPS olmaksızın sadece GLONASS çiplerinin kullanıldığı cihazlar sadece Rusya ve müttefiki ülkelerde görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.