Pazar, Ocak 17CBS Akademi
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

CBS’de Yaygın Kullanılan Uygulamalar

tarihinde

ARCGIS

 • ARCGIS teknolojisi, ESRI tarafından geliştirilmiş, ölçeklendirilebilir entegre bir coğrafi bilgi sistemi yazılımıdır.
 • ArcGIS , haritalar ve coğrafi bilgilerle çalışmak için bir coğrafi bilgi sistemidir ( GIS ). Harita oluşturmak ve kullanmak, coğrafi verileri derlemek, haritalanmış bilgileri analiz etmek, coğrafi bilgileri paylaşmak ve keşfetmek, çeşitli uygulamalarda haritalar ve coğrafi bilgileri kullanmak ve bir veritabanında coğrafi bilgileri yönetmek için kullanılır.
 • ARCGIS Desktop, (ArcInfo, ArcView ve ArcEditor) içerisinde bütünleşik olarak gelen ArcMap, ArcCatalog, ArcToolbox, ArcGlobe ve Model Builder arayüzleri ile haritalama, coğrafi analizler, veri güncelleme, veri yönetimi ve görüntüleme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz entegre bir coğrafi bilgi sistemi yazılımıdır.
 • Basit arayüzü ve kullanışlılığı, doğrudan scriptler (makro) ile çalışan, Türkiye’de yapılan çalışmalar sonrasında bir çok devlet kurumuna giren, Shape ve DBF çıktı üretmekte hiç sorun yaşamayacağınız ve bir çok programla (Örn: GeoServer, uDig, QGis gibi) sorunsuz çalışan, global çapta pazar payı olarak dünyada en büyük pasta dilimine sahiptir.
 • CBS yazılım bileşenlerinin ortak kütüphanesi ArcObjects üzerine kurulmuş bir sistemdir. ArcGIS teknolojisinin anahtar bölümleri;
 • • Desktop GIS, Mobile GIS, Server GIS, Online GIS

Uzantılar ;

 • 3D Analist, Mekansal Analist, Ağ Analisti, Anket Analisti, İzleme Analisti ve Jeoistatistik Analist dahil olmak üzere, ilave işlevsellik sağlayan ArcGIS for Desktop’a eklenebilecek bazı yazılım uzantıları vardır.
 • Gelişmiş harita etiketlemesi, ArcView ve ArcEditor eklentileri olarak Maplex eklentisinde mevcuttur ve ArcInfo ile birlikte verilmiştir. Ayrıca coğrafi referanslı pdfs ( GeoPDF ) oluşturmak için MapSpeller yazım denetleyicisi, ST-Links PgMap XTools ve MAP2PDF, ArcGIS için ERDAS’ın Görüntü Analizi ve Stereo Analisti ve ISM’nin Arc-masaüstü bilgisayarlarını hassas stereo görüntüleme pencerelerine dönüştüren PurVIEW , doğru coğrafi veri tabanına doğrudan düzenleme veya özellik dijitalleştirme için coğrafi referanslı stereoskopik görüntü modelleriyle çalışır.

ArcInfo

 • ArcInfo (önceden ARC / INFO ), Esri tarafından üretilen tam özellikli bir coğrafi bilgi sistemidir ve ArcGIS Desktop ürün hattında en yüksek lisans seviyesidir (ve dolayısıyla işlevselliktir) . Başlangıçta komut satırı tabanlı bir sistemdi. Komut satırı işleme yetenekleri şimdi ArcGIS Desktop ürününün GUI’sinde mevcut .
 • İşletim sistemi ; Windows , Solaris , AIX , Tru64 UNIX

QGis (Quantum GIS) 

 • QGIS (önceleri “Quantum GIS” olarak bilinir), veri görüntüleme, düzenleme ve çözümleme yetenekleri sağlayan çoklu platform destekli özgür ve açık kaynaklı bir coğrafi bilgi sistemi (CBS) yazılımıdır.
 • DBF tabanlı (arcgis & arcmap) harita sistemlerinde veri birleştirmede ve veri yönetiminde çoklu dil desteği ile (Türkçe de dahil) bir çok işimizi hızlandıran kolaylaştıran (farklı katmanları birleştirmede profesyonel), kesişen katmanları tek noktada toplayabilen mükemmel bir araçtır.
 • QGIS kullanıcılara geniş işlevselliği verecek şekilde PostGIS, GRASS ve Mapserver dâhil olmak üzere diğer açık kaynak GIS paketleri ile tümleştirme sağlar.
 • Python veya C ++ yazılı eklentileri, QGIS yeteneklerini genişletmektedir.
 • Google Geocoding API kullanarak geocode, ArcGIS, PostgreSQL / PostGIS, SpatiaLite ve MySQL veritabanı ile arayüzünde bulunan standart araçlara benzer geoprocessing (fTools) gerçekleştirmek ve bir harita oluşturucu olarak Mapnik kullanmak için eklentileri vardır.
 • İşletim sistemi: Linux, Windows, Mac OS X, Android

MapInfo

 • MapInfo Professional 9.0, masaüstü konumlandırmalarda akıllı çözüm yetenekleriyle kullanışlı ve kolay en güçlü sürümdür.
 • Yeni veri içeriğiyle ESRI SDE ve GeoDatabase direkt erişim sağlar; son CAD formatları ile MapInfo Professionalı diğer uygulamalarla veriyi dönüştürmeye gerek kalmadan ve kendi uygulamalarıyla birlikte kullanılabilir. Başarılı bu sürüm ;yetenekleriyle zaman ve olay tabanlı analizleri gerçekleştirmek, geliştirilen özellikleri ile çoğunlukla görevleri gerçekleştirişiyle verimliliği artırır ve fonksiyonluğuyla daha kaliteli  görünümlü ve anlaşılması kolay haritalar oluşturmanızı sağlar.
 • Ürünleri ; MapInfo Professional MapInfo MapBasic

AutoCAD

 • AutoCAD®, Autodesk® tarafından geliştirilen dünyadaki ilk vektör tabanlı bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve teknik çizim programlarından biridir.
 • Günümüzde en yaygın olarak mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar tarafından aktif olarak kullanılan AutoCAD, projelerin iki boyutlu veya üç boyutlu çizimlerinin rahatlıkla yapılmasını sağlar. AutoCAD ile yapılan çizimler çözünürlükten bağımsız oldukları için çizimlerin boyutları görüntü kalitesi etkilenmeden rahatlıkla değiştirilebilir.
 • AutoCAD programının dosya uzantısı, teknik resim formatlarında sıklıkla kullanılan DWG’dir. Yine AutoCAD tarafından geliştirilen DXF uzantılı dosyalar sayesinde, yapılan 2B veya 3B çizimler başka CAD programları ile etkileşimli olarak kullanılabilir. AutoCAD’in mobil ve web uygulamaları her zaman her yerde çalışabilme özgürlüğü ve esnekliği sağlar.

Mapbox

 • 2010 yılında Eric Gundersen tarafından kurulmuştur. Openstreetmap harita verilerini kullanan çevrimiçi ve çevrimdışı harita sağlayıcısıdır. Foursquare, Pinterest, Evernote, gibi firmalar tarafından kullanılmaktadır.

TerrSet

 • TerrSet (eski adıyla IDRISI), entegre bir coğrafi bilgi sistemi (GIS) ve Clark Labs tarafından Clark Üniversitesi’nde dijital coğrafi bilgilerin analizi ve gösterimi için geliştirilen bir uzaktan algılama yazılımıdır . TerrSet, çevre yönetimi , sürdürülebilir kaynak geliştirme ve adaletli kaynak tahsisi için etkili ve sorumlu karar vermede yer sistemi dinamiklerini analiz etmeye çalışan araştırmacılara ve bilim insanlarına araçlar sunan bir PC tabanlı bir sistemdir.

NetCAD

 • Netcad, 1989 yılında kurulan bir CAD ve GIS bilgisayar yazılımı sağlayıcısıdır. Şirket, CBS, haritalama, şehir planlama, tarım, jeoloji, madencilik ve ormancılık gibi alanlarda yazılım ve mühendislik çözümleri geliştirmektedir
 • Modüler yapiya sahip NETCAD, Harita, Planlama, Peyzaj, İnşaat, Mimarlık Firmalar,Belediye ve Kamu Kurumları, Tasarım/Çizim gereksinimi olan tüm mühendisler tarafından kullanılabilecek özelliklere sahip CAD fonksiyonlarına dayalı, ana modül ve özel ihtiyaçlar için çesitli diğer modüllere sahiptir.
 • NetCAD Türkiye’de resmi dairelerin çoğunda kullanılan NCZ uzantılı sayısal harita üreten, aktarımlar sırasında bir çok aşama çıkartan ve genelde sorunlu convert eden, uygulaması yönetmesi zor fakat piyasası olan bir çizim programıdır. İster istemez bir çok CBS uygulamasında karşınıza çıkacağına emin olabilirsiniz.

Diğer; ATLASGIS, STARGIS,GEOMAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.