Perşembe, Ocak 21CBS Akademi
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

CBS’nin Tarihsel Gelişimi

tarihinde

 

Harita tabanlı bilgileri sayısal ortama aktaran bilgisayar tabanlı bir araç olan CBS, her teknoloji gibi belirli bir tarihi süreçten geçerek olgunlaşmıştır. Son derece basit nedenlerle doğup ihtiyaca göre şekillenen ve kurumsal istekleri temel alarak piyasanın yönlendirmesine tabii tutulan CBS, gün geçtikçe yeni boyutları ile sektörde daha çok uzun yıllar gelişeceğini göstermektedir. CBS’nin tarihi çok da eskiye dayanmamaktadır.

 1. Roger Tomlinson liderliğinde Canada Geographic Information Systems (Kanada CBS)’nin gelişimi. Sistem, ülke genelinde ulusal arazilerin büyüklüklerini ve kullanım türlerini tespit amaçlı arazi envanterinin yapılmasına yönelik geliştirilmiş ilk CBS projesidir.(1963)
 2. URISA-Urban and Regional lnforrnation Association (Kent ve Bölgesel Bilgi Birliği) kuruldu. ABD’nin kentsel ve bölgesel kalkınmasına yönelik kurulan birlik daha sonra uluslararası konumsal bilgi sistem alanında organizasyonlara önderlik yapmıştır.
 3. Howard Fisher tarafından Analysis (Harvard Bilgisayar Grafikleri ve Konumsal Analizler Laboratuvar) kuruldu. Laboratuvar önemli bir araştırma merkezi olarak, konumsal verilerin yönetilmesine yönelik ilk yazılımları geliştirmiştir.
 4. İlk otomatik harita üretim uygulaması olan SYMAP (Synagraphic Mapping System) yazılımı Howard Fisher tarafından geliştirildi.
 5. ABD Nüfus İdaresi(DIME-Dual Independent Map Encoding) veri formatı George Farinsworth tarafından geliştirildi.
 6. ESRI-Environmental Systems Research Institute (Çevresel Sistemler Araştırma Enstitüsü) Jack-Laura Dangermond tarafından kuruldu.
 7. Kanada Coğrafi Bilgi Sistemi projesi tam anlamıyla faaliyete geçti.(1971)
 8. İlk Landsat uydusu yörüngeye yerleştirildi . IBM ilk olarak GFIS ile coğrafi bilgi sistem deneyimlerine başladı.(1972)
 9. ABD’de ulusal boyuttaki ilk CBS uygulama projesi olan “Maryland Automatic Geographic Information(MAGl)” başlatıldı.(1973)
 10. ERDAS kuruldu.(1978)
 11. İlk prototip modem vektör tabanlı CBS olarak kabul edilen ODYSSEY yazılımı. Harvard Lab tarafından geliştiriIdi..

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.