Pazar, Ocak 17CBS Akademi
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

ArcGIS Yazılımı

tarihinde

Esri, masaüstü ve kurumsal uygulamalar için yaygın kullanılan haritalama ve uzamsal analiz yazılımları geliştirmektedir. Esri ArcGIS ürünleri, konum zekasını sağlamak ve her boyuttaki iş yerleri için dijital dönüşüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Mekansal analizler, görüntüleme ve uzaktan algılama,haritalama ve görüntüleme, gerçek-zamanlı CBS, 3B CBS veri koleksiyonu ve yönetimi yeteneklerine sahip uygulamalar geliştiren ESRİ’nin bazı uygulamalarından aşağıda kısaca bahsedeceğiz.

TEMEL BÖLÜMLERİ;

 • DESKTOP GIS; ArcView, ArcEditor, ArcInfo ürünlerini sunarak ileri düzey cbs uygulamaları oluşturmaktadır. ArcMap, ArcCatalog, ArcToolbox, ArcGlobe ve Model Builder arayüzlerini kullanarak haritalama, coğrafi analiz, veri yönetim, güncelleştirme, görüntüleme işlemlerini oluşturan bir sistemdir. Coğrafi analizler, veri güncelleme, veri yönetimi ve görüntüleme işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz entegre bir coğrafi bilgi sistemi yazılımıdır.
  ArcEditör: gelişmiş coğrafi veri oluşturma yönetim ve güncelleme olanağı sunar.
  ArcView: Geniş kapsamlı veri kullanımı, harita ve analizler üzerinde gelişmiştir.
  ArcInfo: Zengin bir coğrafi işlem skalası içerir,oldukça geniş kapsamlı CBS fonksiyonları içeren profesyonel bir yazılımdır.
 • SERVER GIS; Sunucu tarafında Coğrafi BS ile oluşturulan harita, uygulamalar vb. SOAP tabanlı web servislerini ve uygulamalarını gerçekleştirmeyi, yaratmayı sağlar.
 • MOBILE GIS; Arazi çalışmalarında yani ofis dışı çalışmalarda kullanılacak özel araç ve uygulamaları barındırır ve gerçekleştirilmesini sağlar.
 • ONLINE GIS; Güncel olan CBS verilerine, uygulamalarına, yeteneklerine kendi web uygulamalarınızda kullanabileceğiniz, Esri tarafından yayınlanan haritaların da bulunduğu düşük maliyetlerle ulaşılabilen bir kütüphanedir. ArcSDE teknolojisi ile ilişkisel veri yönetimi de sağlanır.
 • ARCGIS ENGINE; Java, C++, NET vb. dillerini kullanan uygulama geliştiricilere yazılım bileşenleri açısından yardımcı olan bir ortak kütüphane sağlar.

 

SAHİP OLUNAN KULLANICI ARAYÜZLERİ:

ArcMap;

ArcMap’de mevcut grafik ve sözel verilerin görüntülenmesi, veri günleme, sorgulama ve analiz, grafikleme ve raporlama araçları ile yüksek kalitede kartoğrafik üretim fonksiyonları bulunmaktadır.ArcGIS Desktop yazılımlarının (ArcInfo, ArcEditor ve ArcView) içerisinde bütünleşik olarak gelen ArcMap uygulaması, GIS verileri ile ilgili başlıca şu fonksiyonları yerine getirir;

 1. Haritalama (Mapping)
 2. Günleme (Editing)
 3. Sorgulama (Querying)
 4. Analiz (Analyzing)
 5. Grafikleme (Charting)
 6. Raporlama Reporting)

 

ArcCatalog,ArcToolbox ve ModelBuilder;

Kullanıcıya, sözel ve grafik verileri tanımlayabilme analiz edebilme, yönetme ve organize edebilme yeteneklerini kazandırır. ArcMAP içinde bir pencere olarakta açılabilmektedir.

ArcToolBox geoprocessing araçlarının organize bir koleksiyonudur, ModelBuilder ise geoprocessing iş akışlarının yapılandırılmasında görsel bir modelleme dilidir. ArcView, ArcEditor ve ArcInfo ile entegre durumdadır.Her uygulamasında ek özellik bulunabilir. Örneğin;  ArcView, basit veri yükleme ve dönüşüm araçları ve temel analiz araçları içermektedir. . ArcEditor, geodatabase oluşturmaya ve yüklemeye yönelik araçlar bulundurur. ArcInfo; veri dönüşümü, veri yükleme ve coverage işlemleri için çok kapsamlı geoprocessing araçları sağlar.ModelBuilder grafiksel bir modelleme aracıdır.

ArcGlobe ve ArcScene;

Kullanıcıya 3 boyutta modelleme, analiz, güncelleme imkanı sunmaktadır.ArcScene bir 3D analiz için kullanılabilse de,ağırlıklı olarak 3D verilerin, özellikle raster format verilerinin görselleştirilmesi ve modellenmesi için tasarlanmıştır.Işık yönünü, yükseklik (z) faktörünü, yüzeyin düzgünlüğünü (oluşturma hızı için) ayarlamak için seçenekler mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.